Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkół CKR im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w Starym Lubiejewie::Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkół CKR im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w Starym Lubiejewie

Archiwum - Aktualności

19 lipca 2013 11:45

CEKiN - praktyki w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

W tym roku, w ramach realizacji projektu CEKiN, sześciu uczniów wraz z opiekunem udało się do Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie na tygodniową praktykę.

Pierwszego dnia przywitał nas zastępca dyrektora Ośrodka, Pan Mariusz Cylwik oraz nasza opiekunka, Pani Renata Matuk. Pan dyrektor przedstawił historię Ośrodka oraz jego bieżącą działalność. Następnie odwiedziliśmy pasiekę, która funkcjonuje przy PODR, a opiekujący się nią Pan Przmysław Miarka z pasją opowiadał o życiu pszczelich rodzin. Wizyta w pasiece zakończyła się prawie szczęśliwie. Prawie, bo kilka pszczół upodobało sobie Kamila i użądliło go, na szczęście niegroźnie Uśmiech.

 

We wtorek wraz z naszym opiekunem, Panem Pawłem Śliwowskim obejrzeliśmy Małą Elektrownię Wodną w Ciechanowcu. Pięknie opowiadał o niej właściciel, Pan Roman Murawski. Następnie pojechaliśmy do gospodarstwa Pana Tadeusza Matanowskiego we wsi Lubowicz Kąty. Bardzo nowoczesne gospodarstwo mleczne zaprezentował nam jego właściciel wraz z synem oraz jego doradca z ODR w Szepietowie, Pan Kazimierz Szmurło. Po obiedzie odwiedziliśmy firmę BIOMAZ w Czyżewie, która produkuje tzw. pellet ze słomy - jest to materiał używany do spalania zarówno w domach jak i w przemyśle (firmy energetyczne). Byliśmy także w firmie PRIMATOR w Czyżewie, która jest dystrybutorem sprzętu rolniczego firmy New Holland. Oprowadzał nas po firmie absolwent naszej szkoły, Piotrek Tyszka. Na koniec dnia oglądaliśmy maszyny rolnicze w firmie ADROL w Winiewie k/Zambrowa. Firma handluje maszynami rolniczymi używanymi i nowymi różnych firm.

 

Środa upłynęła nam na zapoznawaniu się z OZE (odnawialnymi źródłami energii). Najpierw był wykład prowadony przez Pana Eugeniusza Mystkowskiego oraz oglądanie kolekcji tzw. roślin energetycznych, do których zalicza się m.in. wierzba energetyczna, rdest sachaliński, topinambur, miskant olbrzymi czy trawa energetyczna. Z kolei Pan Eugeniusz Stefaniak przedstawił nam technologię produkcji oleju do zasilania silników ZS produkowanego z rzepaku, czyli tzw. biopaliwa. ODR w Szepietowie posiada jedną z kilku w Polsce instalację do produkcji tego alternatywnego paliwa do  silników wysokoprężnych.

 

Czwartek był dniem pełnym wrażeń. Byliśmy w Narwiańskim Parku Narodowym, w którym przespacerowaliśmy się kładką nad rzeką Narwią między miejscowościami Waniewo i Śliwno. Atrakcją na tej trasie są pontony, które umożliwiają przeprawienie się na drugi brzeg. Potem odwiedziliśmy super nowoczesne laboratorium badające jakość mleka. Laboratorium znajduje się w Jeżewie i jest jednym z laboratoriów Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Przyjęto nas tam bardzo miło i ciepło. Dużo emocji wywołała wizyta w firmie SaMasz w Białymstoku. To polska firma, która produkuje maszyny rolnicze, głównie kosiarki oraz maszyny komunalne. Zobaczyliśmy bardzo nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz dowiedzieliśmy się, że firma sprzedaje swoje wyroby na wielu kontynentach. Ostatnim punktem czwartkowych wojaży było gospodarstwo agroturystyczne "Majątek Howieny" w miejscowości Pomigacze. Gospodarstwo robi wrażenie - na kilku hektarach znajduje się wiele starych budynków oraz swobodnie chodzące po terenie zwierzęta - osiołki, konie, lamy.

Po południu każdy z uczestników prezentował opracowany przez siebie temat, który otrzymał do realizacji na początku praktyki.

W piątek Pan Michał Godlewski oprowadził nas po poletkach doświadczalnych prowadzonych przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Na poletkach tych Ośrodek prowadzi obserewacje i doświadczenia związane z różnymi roślinami uprawowymi, w szczególności z kukurydzą oraz zbożami jarymi i ozimymi. Pan Michał zaprezentował również wyniki tych badań.

 

PS. Chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim pracownikom PODR za miłą atmosferę podczas naszego pobytu i poświęcony nam czas oraz przekazaną wiedzę.

Szczególnie serdecznie dziękujemy Pani Renacie Matuk, która była naszą opiekunką i opracowała program naszego pobytuUśmiech.

 

Tekst i foto: A. Sakowicz

Przeczytano: 1872 razy. Wydrukuj|Do góry

CEKiN - praktyki w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

baner_stopka