Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkół CKR im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w Starym Lubiejewie::Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkół CKR im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w Starym Lubiejewie

Archiwum - Aktualności

18 listopada 2012 20:41

Praktyki w Nienburgu - program "Leonardo da Vinci".

Grupa siedemnastu uczniów z TMR oraz dwoje nauczycieli Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie - Małgorzata Sówka i Andrzej Kacperczyk wzięło udział w projekcie „Bezpieczeństwo pracy i ochrona środowiska przy pracach rolniczych” w ramach programu Leonardo da Vinci. Jednostką przyjmującą grupę była DEULA w Nienburgu, instytucja specjalizująca się kształceniem w tzw. systemie dualnym oraz doskonaleniem zawodowym w różnych zawodach.

Tematyka praktyk obejmowała:

  • nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne ciągników rolniczych wpływających na bezpieczeństwo eksploatacji, właściwą ochronę  środowiska i ergonomię pracy,
  • nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne narzędzi i maszyn rolniczych stosowanych w produkcji roślinnej i zwierzęcej wpływających na bezpieczeństwo eksploatacji, właściwą ochronę  środowiska i ergonomię pracy,
  • bezpieczeństwo prac wykonywanych przy pracach wewnątrz gospodarstwa (produkcja zwierzęca, konserwacja sprzętu, prace porządkowe),
  • środki ochrony osobistej,
  • nowe maszyny i techniki nawożenia oraz chemicznej ochrony roślin z uwzględnieniem ochrony środowiska.

Do realizacji programu beneficjenci mieli do dyspozycji doskonale wyposażone warsztaty w nowoczesne maszyny i urządzenia różnych niemieckich firm, które w ramach promocji swoich produktów i konkurencji między sobą bardzo chętnie oddają do ćwiczeń swoje produkty. Młodzież miała możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w jeździe ciągnikami marki Fendt o mocy 180 KM i New Holland o mocy 270 KM. Na zajęciach praktycznych uczestnikom projektu zaprezentowano obsługę i poprawną eksploatację opryskiwaczy Amazone i Lemken.

 

W czasie pobytu, oprócz zajęć teoretycznych i praktycznych na terenie DEULI, beneficjenci mieli zorganizowane wycieczki do zakładów produkcyjnych oraz gospodarstw niemieckich:

1.  Biologische Bundesanstalt – BBA w Braunschweig (Instytut Atestacji Opryskiwaczy). Instytut jest główną firma niemiecką zajmującą się atestacją opryskiwaczy.

2. CLAAS w Harsenwinkel – jeden z wiodących producentów ciągników rolniczych, kombajnów zbożowych oraz różnorodnego sprzętu rolniczego.

3. AMAZONE - producent maszyn rolniczych m.in. rozsiewaczy do nawozów oraz opryskiwaczy, jak również maszyn komunalnych wykorzystywanych głównie do odladzania lotnisk w sezonie zimowym.

4. Gospodarstwo rolne o powierzchni 350 ha specjalizujące się w hodowli bydła głównie mlecznego. Poza tym w gospodarstwie prowadzone są uprawy polowe przede wszystkim kukurydza i buraki cukrowe. Właściciel posiada również biogazownię o mocy 740 kW.

5. Nowoczesna biogazownia o mocy 1MW, w której do produkcji prądu i ciepła wykorzystuje się obornik, gnojówkę i kiszonkę z kukurydzy.

W zakładach beneficjenci mieli możliwość obserwacji toku produkcji, stosowanych nowoczesnych rozwiązań przy produkcji zespołów roboczych maszyn, urządzeń i całych nowoczesnych linii produkcyjnych. Przedstawiciele zakładów pracy również podczas spotkań omawiali nowe kierunki i rozwiązania, jakie występują w ich fabrykach.

 

Oprócz wyjazdów do zakładów pracy i gospodarstw rolniczych beneficjenci brali udział w Międzynarodowych Targach „EUROTIER 2012” w Hanowerze. Celem targów było w głównej mierze zaprezentowanie najnowocześniejszych technologii i rozwiązań konstrukcyjnych zapewniających maksymalny wzrost produkcji zwierzęcej i roślinnej.

W czasie odbywania stażu młodzież poznawała również kulturę i obyczaje niemieckie. Hamburg, Hanower, Brema, Brunszwik, Wolfsburg, Bremerhaven i Nienburg były celem wycieczek krajoznawczych organizowanych w czasie wolnym. Dużym zainteresowaniem cieszyły się fabryka Volkswagena oraz Autostadt w Wolfsburgu, gdzie znajduje się muzeum z samochodami produkowanymi przez Volkswagena od początku istnienia firmy. Każdy budynek poświęcony jest innej marce samochodu (Audi, Porsche, Seat, Lamborghini, Skoda). W pamięci uczniów na długo pozostaną wrażenia z jazdy kombajnem zbożowym, ciągnikami oraz ładowarką po torze testowym firmy CLAAS oraz wizyta w browarze BECK’S w Bremie. Uczniowie doskonalili także swoje umiejętności językowe nie tylko podczas zajęć, ale również w kontaktach towarzyskich z ich niemieckimi rówieśnikami, przebywającymi na praktykach zawodowych w DEULI. Mieszkanie w tym samym hotelu oraz wspólne spędzanie czasu wolnego podczas treningu na siłowni, czy przy grze w tenisa stołowego sprzyjało wymianie doświadczeń i poglądów, a jednocześnie pozwalało na doskonały relaks po całodniowej pracy na zajęciach.

 

Na koniec praktyk uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające nabyte przez nich wiadomości i umiejętności, które będą mogli wykorzystać jeszcze w trakcie pobytu w szkole podczas zajęć praktycznych, jak  również podczas końcowego egzaminu z przygotowania zawodowego oraz na egzaminie maturalnym z języka niemieckiego.

 

 

Małgorzata Sówka

Foto: A. Kacperczyk, T. Budzisz

Przeczytano: 1818 razy. Wydrukuj|Do góry

Praktyki w Nienburgu - program "Leonardo da Vinci"

baner_stopka