Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkół CKR im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w Starym Lubiejewie::Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkół CKR im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w Starym Lubiejewie

Archiwum - Aktualności

03 listopada 2012 13:00

Grupa naszych uczniów w Bawarii.

Podsumowaniem projektu „Mam swoje zdanie – edukacja dla demokracji”, realizowanego w naszej szkole przez fundację Agri Natura, był wyjazd najlepszej grupy do Bawarii (Niemcy).

 

W zwycięskiej grupie były po 2 osoby z klas czwartych. Z TAK w wyjeździe uczestniczyły - Magdalena Kujawińska i Patrycja Kowalska, z TŻ - Michał Modzelewski i Piotr Kiempisty , z TMR – Damian Kotomski i Artur Strzeszewski. W skład  całej grupy wyjazdowej wchodzili również uczniowie z innych szkół rolniczych - z Sandomierza - Mokoszyna i Leśnej Podlaskiej. Podróż była długa, a program bardzo napięty. Pogoda tak jak i w Polsce zaskoczyła nas śniegiem i wiatrem, na co nie wszyscy byli przygotowani, jak widać na zdjęciach.

 

Mieszkaliśmy w gospodarstwie agroturystycznym, położonym w gminie Gloon, 30 km od Monachium. Gmina ta słynie z działań społecznych na rzecz ekologii. Mieszkańcy zakładają grupy działania, które wywalczyły, że do 2020 r. gmina będzie korzystała tylko z energii odnawialnej. Zbudowano tam już kilka elektrowni wodnych, ciepłownię na zrębki, czyli rozdrobnione gałęzie topoli, którą uprawia się tylko na cele energetyczne, powstają biogazownie. Na prawie każdym budynku są kolektory słoneczne produkujące prąd. Ekologia w tej gminie nie dotyczy tylko energetyki, ale również produkcji żywności. Odwiedziliśmy farmę ekologiczną, w której wszystkie produkty mają certyfikaty zdrowej żywności. Na miejscu działa piekarnia, serowarnia, gorzelnia, browar, masarnia, jest też restauracja i sklep. Zwierzęta hodowane są w dobrostanie, na wolnym wybiegu. Na łąkach można zobaczyć pasące się razem bydło, trzodę chlewną i kury.

 

Program składał się nie tylko ze zwiedzania. Były wykłady z liderami grup działania, z walczącymi przeciwko GMO. Wyjaśniono, w jaki sposób prowadzi się dystrybucję zdrowej żywności, jak zachęca społeczeństwo do działań ekologicznych. Cenne było też spotkanie z burmistrzem gminy Glonn, który mile wspominał pobyt w Polsce, w naszym rejonie - Długosiodle. Były pytania i dyskusje na temat rozwoju gminy. Porównywano realia polskie z niemieckimi. Burmistrz zazdrościł Polsce "dzikich", nie zniszczonych terenów. Miasteczko Glonn, chroniąc krajobraz i przyrodę nie rozbudowuje się. Gdy u nas mówi się o zrównoważonym rozwoju, tam jest tzw. wstrzemięźliwy rozwój, czyli można jedynie powiększać budynki, które już istnieją.

Z fundacją Agri Natura spotkamy się jeszcze w naszej szkole, na ostatecznym podsumowaniu projektu - 12 grudnia. Młodzież przedstawi wtedy prezentację z naszego wyjazdu.

 

 

J. Ignatiuk - Przastek – opiekunka grupy wyjazdowej

Zdjęcia: M. Kujawińska , J.I.Przastek, S. Priwiezencew

Przeczytano: 1687 razy. Wydrukuj|Do góry

Grupa naszych uczniów w Bawarii.

baner_stopka