Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkół CKR im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w Starym Lubiejewie::Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkół CKR im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w Starym Lubiejewie

Archiwum - Aktualności

15 lipca 2012 22:16

Praktyki "CEKiN" - cz. 3 - ostatnia.

Ostatnie dni praktyk realizowanych w ramach projektu CEKiN były, podobnie jak poprzednie, bardzo ciekawe.

 

Odwiedziliśmy skansen - Zagrodę Guciów, która jest ważnym miejscem na turystycznym szlaku  Roztocza. W skansenie można obejrzeć Muzeum Wsi, zobaczyć skamieniałości sprzed milionów lat znalezione na tamtym terenie, zakupić pamiątki. Na terenie skansenu, prowadzonego przez pana Staniłsawa Jachymka, naukowca z UMCS w Lublinie funkcjonuje także gospodarstwo agroturystyczne.

W Zwierzyńcu odwiedziliśmy Centrum Naukowo - Edukacyjne Roztoczańskiego Parku Narodowego, zbudowane ze środkow UE, w którym zastosowano najnowsze technologie odnawialnych źródeł energii - pompy ciepła, ogniwa fotogalwaniczne i solary. Na terenie Centru działa także bardzo nowoczesna stacja monitorująca stan środowiska i pogody.

W Centrum Edukacyjno - Muzealnym RPN zapoznaliśmy się z ochroną przyrody - fauny i flory, na terenie Parku. Pani przewodnik oprowadziła nas po atrakcyjnej wystwie dotyczącej zasobów przyrodniczych RPN. Odwiedziliśmy także przepieknie położony staw "Echo", wokół którego znajduje się ostoja konika polskiego.

Następnym celem naszej podróży było Górecko Kościelne z przepięknym, zabytkowym kościółkiem modrzewiowym oraz aleją dębów, z których najstarszy ma ponad 500 lat.

Niemniej atrakcyjny był ścisły rezerwat przyrody "Szumy" nad rzeką Tanwią w Suścu oraz kamieniołom w Józefowie, udostępniony do zwiedzania dzięki funduszom UE.

W drodze powrotnej zwiedziliśmy Muzeum Zamojskich w Kozłówce, wokół którego znajdują się przepiękne ogrody, nazywane "Malym Wersalem".

 

Na zakończenie praktyk każdy z uczestników zaprezentował wykonaną przez siebie w czasie ich trwania prezentację dotyczącą zadania, które otrzymał do wykonania przed wyjazdem.

 

Pobyt na Roztoczu był bardzo udany i zachęcam wszystkich do odwiedzenia tego pięknego, nie do końca jeszcze odkrytego zakątka naszego Kraju.

 

A. Sakowicz

Foto: R. Kudlak, A. Sakowicz, D. Bloch

Przeczytano: 2135 razy. Wydrukuj|Do góry

Praktyki "CEKiN" - cz. 3 - ostatnia.

baner_stopka