Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkół CKR im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w Starym Lubiejewie::Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkół CKR im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w Starym Lubiejewie

Archiwum - Aktualności

14 lipca 2012 21:37

Praktyki "CEKiN" - cz. 2.

Trzeci dzień pobytu na Roztoczu był bardzo pracowity. Odwiedziliśmy zabytkową kapliczkę św. Rocha w Krasnobrodzie oraz znajdujący się niedaleko Park Dinozaurów, podziwialiśmy także panoramę Krasnobrodu z punktu widokowego.

 

Następnie udaliśmy się wraz z naszą opiekunką z LGD "Nasze Roztocze", panią Małgorzatą Kwaśniak do wsi Wysokie, gdzie pan Marcin Sobczuk, rolnik z tej wsi pokazał nam swoje gospodarstwo i opowiedział, jak pozyskiwał środki z funduszy unijnych na jego rozwój. Pan Marcin z braćmi prowadzi gospodarstwo o powierzchni 220 ha, składające się ze 107! (to nie pomyłka - taka jest struktura własnościowa ziemi na Roztoczu) działek. Mama pana Marcina, pani Henryka oprowadziła nas po Regionalnej Izbie Pamięci, która powstała we wsi Wysokie również dzięki funduszom UE oraz zaangażowaniu wladz gminy oraz Koła Gospodyń Wiejskich. Izba robi wrażenie imponujące!

 

Następnym celem naszego programu było zwiedzanie Olejarni Świątecznej we wsi Ruszów, którą prowadzi pan Tomasz Kostrubiec wraz z żoną. To tradycja rodzinna od kilku pokoleń. Olejarnia specjalizuje się w produkcji oleju rzepakowego i lnianego metodami tradycyjnymi. Olej Świąteczny Roztoczański jest wpisany na listę produktów tradycyjnych. Pan Tomek w niezwykle barwny sposob opowiedział nam o starych, tradycyjnych metodach otrzymywania oleju.

 

Po tak wielu atrakcjach udaliśmy się na lody i spacer po Krasnobrodzie:).

 

A. Sakowicz

Foto: R. Kudlak

Przeczytano: 2130 razy. Wydrukuj|Do góry

Praktyki "CEKiN" - cz. 2.

baner_stopka