Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkół CKR im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w Starym Lubiejewie::Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkół CKR im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w Starym Lubiejewie

Archiwum - Aktualności

11 czerwca 2012 21:39

Wyjazd szkoleniowy nauczycieli do Niemiec.

Tym razem na szkolenie wyjechali nauczyciele architektury krajobrazu: Roman Szwech i autorka tego sprawozdania. Warsztaty odbyły się w dniach 4-6 czerwca  i związane były ze  „Stylami, kompozycjami  i rewaloryzacją  w europejskiej sztuce ogrodowej”. 

Pierwszy dzień zajęć przebiegał w terenie, w największym ogrodzie  krajobrazowym Europy – Parku Mużakowskim, który zajmuje ponad 700 hektarów.  Jego przeważająca część znajduje się po stronie Polski  (w Łęknicy), natomiast odbudowywany pałac jest u naszych zachodnich sąsiadów, w Bad Muskau, za Nysą Łużycką. Obiekt ten jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W parkach tego typu liczą się piękne widoki, specjalnie tworzone osie widokowe, naturalna roślinność, dzikość przyrody, romantyczne elementy, np. pokazany na zdjęciu niebieski mostek fuksjowy.

 

Drugi dzień poświęciliśmy na zupełnie inne ogrod - barokowe. Tam człowiek radykalnie  zmienił naturę,  strzygąc  rośliny, wprowadzając symetrię, stawiając wiele donic z drzewkami pomarańczowymi, zimą przechowywanymi  w oranżeriach. Zwiedzane ogrody,  w Grossedlitz i Pillnitz  należały  do Augusta II Mocnego, króla Saksonii i Polski.  W Dreźnie  podziwialiśmy wspaniałe zabytki, na których można zobaczyć złote polskie orły.  Oprócz zajęć terenowych, bardzo cenne dla nas były warsztaty teoretyczne i wymiana doświadczeń między nauczycielami  z całego kraju.

Szkolenie zorganizowane zostało przez Krajowe Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie.

Poniżej kilka zdjęć z tego wyjazdu.

 

J.I. Przastek

Foto: J.I. Przastek i R. Szwech

Przeczytano: 1598 razy. Wydrukuj|Do góry

Wyjazd szkoleniowy nauczycieli do Niemiec - 4-6.06.2012

baner_stopka