Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkół CKR im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w Starym Lubiejewie::60 - lecie szkoły - Zjazd Absolwentów - 15 czerwca 2018::60 - lecie szkoły - Zjazd Absolwentów - 15 czerwca 2018

Archiwum - Aktualności

26 listopada 2015 21:14

Smartfony na lekcjach? Dlaczego nie!:)

Wszyscy wiemy, że używanie przez uczniów smartfonów na lekcji jest zabronione. Ale jak to zwykle bywa, to co zabronione, kusi najbardziej. Nasi uczniowie nie potrafią żyć bez pisania wiadomości sms, komunikowania się na Messengerze czy aktywności na Facebooku. Czy walczyć z tym zjawiskiem? A może lepiej wykorzystać nowoczesne technologie na własnych lekcjach i pokazać uczniom, że nauczyciel też jest z tej samej epoki.

Na lekcjach języka niemieckiego w klasach drugich postanowiłam przeprowadzić eksperyment. Tematyka zajęć, częściowo przygotowana przez uczniów,  została ukryta w kodach QR, które porozwieszałam w klasopracowni w różnych widocznych miejscach. Uczniowie zostali podzieleni na grupy. Każda z grup otrzymała bazę pytań, na które odpowiedzi musieli znaleźć skanując smartfonami kody kreskowe (aplikacje do czytania kodów mieli pobrać w domu – jest ona bezpłatna). Pod koniec lekcji sprawdziliśmy na forum klasy poprawność wykonania zadań.

Klasa IV BT rozwiązywała na smartfonach quiz językowy, który przygotowałam jako utrwalenie słownictwa i umieściłam w Internecie. Telefony pełniły tu rolę a’la joysticków. Po wprowadzeniu kodu PIN do gry na ekranach pojawiły się cztery kolorowe pola, które odnosiły się do czterech możliwości odpowiedzi. Odpowiadając na pytanie, wystarczyło tylko kliknąć właściwe pole. Pytania wyświetlane były na tablicy interaktywnej.

Mój ‘technologiczny’ eksperyment powiódł się w 100%. Nikt się nie nudził, lekcje minęły bardzo szybko, ja odpoczywałam obserwując pracę klasy i pomagając w tłumaczeniu niektórych nowych zwrotów. Po skończonych zajęciach poprosiłam uczniów o ich opinie. Wszystkim się podobało i proszą o więcej takich zajęć. Kiedy po zakończonej grze w mojej klasie wyświetliłam im na ekranie nowe słówka i poprosiłam o ich ‘tradycyjne’ przepisanie do zeszytu, jeden z uczniów zapytał: A nie może mi Pani tego na maila wysłać? Tyle przepisywania! Na maila nie wysłałam, ale umieściłam listę słówek w sieci i podałam ten oto link: bit.ly/mzsowka_IVBT. Czy uczniów to zainteresowało? Sprawdźcie sami! Wystarczy tylko wkleić powyższy adres w pasek adresu w Waszej przeglądarce.Uśmiech

 

 

M. Sówka

Foto: T. Budzisz

 

PS. Byłem, widziałem. Gratulacje za pomysł i tak trzymaćUśmiech.

A.S.

Przeczytano: 815 razy. Wydrukuj|Do góry

Smartfony na lekcji niemieckiego.

baner_stopka