Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkół CKR im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w Starym Lubiejewie::Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkół CKR im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w Starym Lubiejewie

Archiwum - Aktualności

17 czerwca 2015 17:55

„Żywieniówka” na praktykach w Portugalii w ramach programu Erasmus+.

Od 22 maja do 6 czerwca 2015 roku 14 uczniów naszej szkoły przebywało na praktyce zawodowej w Portugalii zorganizowanej w ramach projektu  Erasmus+: „Europa od kuchni szansą na rozwój bazy gastronomicznej w regionie”.  Uczestnikami projektu byli uczniowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych: Natalia Bobińska, Michał Czerwonka, Monika Dmochowska, Piotr Grochowski, Kamila Heronimek, Bartosz Kolator, Karolina Młodzianowska, Agnieszka Paszczyk, Patrycja Pych, Magdalena Szwagulińska, Paweł Żach, Paulina Żebrowska, Katarzyna Zakrzewska i Mateusz Pętkowski.

Młodzież odbywała praktyki gastronomiczne w restauracjach i hotelach na terenie miasteczka Apulia, położonego w północnej części tego malowniczego kraju nad samym brzegiem Oceanu Atlantyckiego. W trakcie praktyk uczniowie poznali metody i techniki pracy portugalskich przedsiębiorstw  branży gastronomicznej. Pracowali w doskonale wyposażonych kuchniach, salach konsumenckich, zdobywając nowe umiejętności zawodowe. Mieli możliwość przygotowywania i degustacji potraw z owoców morza oraz innych  portugalskich dań – bardzo ciekawych i smacznych!

Uczniowie ćwiczyli również swój język angielski, jednak czasami trzeba było uczyć się portugalskiego a nowe technologie jak tablety i smartfony z programami do tłumaczenia okazywały się niezastąpione.

W każdej restauracji starano się nauczyć praktykantów jak najwięcej. Uczniowie zetknęli  się z olbrzymią życzliwością, gościnnością i otwartością Portugalczyków.

Z inicjatywy uczniów został zorganizowany „polski wieczór”, na który zostali zaproszeni koordynatorzy projektu, opiekunowie praktyk oraz właściciele hoteli.  Młodzież chcąc podziękować za serdeczne przyjęcie, przygotowała i zaserwowała polskie potrawy tj.: rosół, placki ziemniaczane oraz szarlotkę, a Portugalczycy w ramach podziękowania i pożegnania  podarowali nam przepiękny i smaczny tort .

 

Uczniowie bardzo dobrze radzili sobie w nowych warunkach kulturowych i zawodowych. Zostali wysoko ocenieni  przez portugalskich opiekunów praktyk. Otrzymali certyfikaty oraz uznawane w UE dokumenty Europas Mobility

W projekcie uczestniczyli również uczniowie ze szkół z Goworowa, Ostrołęki i Ostrowi Mazowieckiej. Zawiązaliśmy nowe znajomości i przyjaźnie, wspólnie spędzaliśmy wolny czas spacerując po plaży, rywalizując w piłce nożnej i w tańcu.Uśmiech

Nasza podróż i pobyt był uatrakcyjniony wycieczkami i zwiedzaniem, między innymi stolicy Francji – Paryża, malowniczych miast Portugali - Barcelos, PortoBraga, a w drodze powrotnej hiszpańskiej Barcelony.

Wyjazd na praktyki był wielką i wspaniałą przygodą! Dał okazję przełamania barier językowych i kulturowych, podniesienia umiejętności i pewności siebie.  Na pewno pomoże to uczniom zmierzyć się w przyszłości z realiami rynku pracy.

Wyjazd na staż do Portugalii to nie tylko możliwość zdobycia cennego doświadczenia zawodowego. W czasie wolnym uczniowie poznawali kulturę i obyczaje tego pięknego kraju. Zwiedzanie  Barcelos, Porto, Bragi - ich zabytków i atrakcyjnych turystycznie miejsc, pobyt w Apulia oraz widok i szum Oceanu Atlantyckiego  -  NA DŁUGO POZOSTANĄ W NASZEJ PAMIĘCI!Uśmiech

 

Opiekunka grupy Marta Falbowska

Foto: Uczestnicy wyjazdu

Przeczytano: 1151 razy. Wydrukuj|Do góry

Praktyka w Portugalii 2015.

baner_stopka