Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkół CKR im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w Starym Lubiejewie::Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkół CKR im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w Starym Lubiejewie

Erasmus+

15 kwietnia 2014 21:01 | Erasmus+

Uczniowie Technikum Mechanizacji Rolnictwa odbyli praktyki zawodowe w Niemczech.

Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły, grupa 12 uczniów klasy drugiej i 5 uczniów klasy trzeciej Technikum Mechanizacji Rolnictwa odbyła praktyki zawodowe w Niemczech. W trwającym dwa tygodnie wyjeździe towarzyszyły im panie: Małgorzata Sówka (wspomagająca grupę organizacyjnie i językowo) i Anna Parys, a także – przez tydzień – dyrektor Tadeusz Budzisz. Staż został przeprowadzony i sfinansowany w ramach programu Leonardo da Vinci, dzięki któremu corocznie prowadzone są praktyki zagraniczne dla uczniów kształcących się w lubiejewskich technikach.

W pierwszym tygodniu stażu chłopcy przede wszystkim uczestniczyli w zajęciach praktycznych w centrum szkoleniowym niemieckiego partnera projektu, Fundacji Kształcenie i Rzemiosło (Stiftung Bildung & Handwerk) w Paderborn. Praktykanci mieli do dyspozycji doskonale wyposażone warsztaty, w których znajdują się m.in. silniki oraz samochody różnych marek i z różnych lat produkcji, w tym z napędem elektrycznym i hybrydowym. Wszystkie wyposażone są w systemy testowe i możliwości programowania błędów, co pozwala na doskonałą naukę podczas pracy.

Popołudniami, po zajęciach czas był wypełniony takimi rozrywkami, jak: basen, kręgle, gra w piłkę nożną (na boisku zewnętrznym i na hali), zajęcia sportowe (teambuilding), mecz piłki nożnej drugoligowych drużyn SC Paderborn i Fortuna Düsseldorf, zwiedzanie miasta, muzeum komputerów Hansa Nixdorfa, gdzie zgromadzono zbiory poświęcono technologii informacyjnej i komputerowej od starożytności aż po nowoczesne rozwiązania znane tylko z filmów science - fiction. Nie było czasu na nudę!

W weekend praktykanci brali udział w wyjazdach realizujących program kulturalny i rozrywkowy. W Wolfsburgu spędziliśmy kilka godzin na podziwianiu zgromadzonych w Autostadt Volkswagen samochodów tego koncernu, m.in. Audi, Lamborghini, Porsche, Volkswagen, Seat, Skoda, Bugatti. Prócz tego w muzeum Autostadt wystawiono najstarsze, najciekawsze i najbardziej nietypowe pojazdy wszechczasów. Moc wrażeń uczestnicy wyjazdu wynieśli z Heide-Park w Soltau, parku rozrywki, w którym można było m.in. zakosztować jazdy najszybszymi i największymi w Niemczech kolejkami górskimi – ależ adrenalina!

Drugi tydzień praktyk obfitował w wyjazdy zgodne z tematem przewodnim projektu, którym był „Ekologia i bezpieczeństwo w rolnictwie". W Harsewinkel zwiedziliśmy fabrykę maszyn rolniczych firmy CLAAS. W Deuli w Nienburgu chłopcy mogli sprawdzić własne umiejętności jazdy nowoczesnymi ciągnikami marki Fendt 828 Vario i Deutz-Fahr 6160 TTV, obejrzeli też obiekt, w którym praktyki odbywać będą w październiku tego roku ich koledzy – w tym roku bowiem aż dwie grupy uczniów uczestniczyć będą w zagranicznych stażach.

W pobliżu Deuli odwiedziliśmy  nowoczesne gospodarstwo mleczne, czerpiące energię z własnej biogazowi, którą obejrzeliśmy po uprzednim objaśnieniu zasad jej działania. W Kassel zostaliśmy oprowadzeni po fabryce części samochodowych koncernu Volkswagena, zaś w Damme oprowadzono nas po fabryce maszyn rolniczych i nowoczesnym centrum logistycznym firmy GRIMME. Odwiedziliśmy również położoną na obrzeżach Paderborn firmę VW Thiel, specjalizującej się w naprawach i sprzedaży samochodów Volkswagen, Audi i Porsche.

Bez wątpienia wyjazd ten pozostanie na długo w pamięci uczestników. Nie tylko zdobyli oni bowiem cenną wiedzę, doświadczenie i umiejętności, ale też poznali kulturę Niemiec oraz rozwijali umiejętności porozumiewania się w języku niemieckim. Wszystko to wykorzystają podczas nauki w szkole, na zajęciach praktycznych czy w trakcie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Odbyty staż będzie też atutem podczas poszukiwania pracy (tak w kraju, jak i za granicą), praktykanci otrzymali bowiem stosowne certyfikaty oraz europass. Przy tym wszystkim świetnie się bawili, co zgodnie potwierdzają zarówno praktykanci, jak i ich opiekunowieUśmiech.

 

Projekt został dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca, Komisja Europejska nie odpowiada za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.


Tekst i foto: A. Parys

Przeczytano: 1127 razy. Wydrukuj|Do góry

Praktyki w Paderborn w Niemczech.

baner_stopka