Portal odwiedziły 564183 osoby
Aktualnie przebywają 13 osoby
01 listopada 2015 17:13 | Erasmus+
W dniach 18.10 – 31.10.2015 roku grupa siedemnastu uczniów i dwóch nauczycieli z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie wzięła udział w projekcie zrealizowanym w ramach programu Erasmus+. Uczniowie z Technikum Mechanizacji Rolnictwa odbyli praktyki w DEULI w Nienburgu (Niemcy), których tematem było „Nowoczesne technologie ochrony roślin i nawożenia uwzględniające ochronę środowiska”.
Główne tematy zajęć to:
W czasie pobytu, oprócz zajęć teoretycznych i praktycznych na terenie DEULI, uczestnicy mieli zorganizowane wycieczki do zakładów produkcyjnych oraz gospodarstw niemieckich (CLAAS, DAMMANN, gospodarstwa rolne specjalizujące się w hodowli bydła głównie mlecznego, trzody chlewnej, biogazownie).
W zakładach uczniowie zapoznali się z organizacją produkcji, jaka występuje w niemieckich firmach. Mieli możliwość obserwacji toku produkcji, zastosowania nowoczesnych rozwiązań przy produkcji pojazdów i maszyn rolniczych, zespołów roboczych maszyn, urządzeń i całych nowoczesnych linii produkcyjnych. Przedstawiciele zakładów pracy, również podczas spotkań, omawiali nowe kierunki i rozwiązania, jakie występują w ich fabrykach. Obserwacja pracy zakładów niemieckich może mieć pozytywny wpływ na późniejszą pracę zawodową naszej młodzieży.
W czasie odbywania stażu młodzież poznawała również kulturę i obyczaje niemieckie. Hanower, Brema, Wolfsburg, Bremerhaven i Nienburg były celem wycieczek krajoznawczych organizowanych w czasie wolnym. Dużym zainteresowaniem cieszyły się fabryka Volkswagena oraz Autostadt w Wolfsburgu, gdzie znajduje się muzeum z samochodami produkowanymi przez Volkswagena od początku istnienia firmy. Uczestnicy doskonalili także swoje umiejętności językowe, nie tylko podczas zajęć, ale również w kontaktach towarzyskich z ich niemieckimi rówieśnikami, przebywającymi na praktykach zawodowych w DEULI. Mieszkanie w tym samym hotelu oraz wspólne spędzanie czasu wolnego podczas treningu na siłowni, czy przy grze w tenisa stołowego sprzyjało wymianie doświadczeń i poglądów, a jednocześnie pozwalało na doskonały relaks po całodniowej pracy na zajęciach.
Na zakończenie stażu uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające nabyte przez nich wiadomości i umiejętności, które będą mogli wykorzystać jeszcze w trakcie pobytu w szkole podczas zajęć praktycznych, jak również podczas końcowego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe oraz na egzaminie maturalnym z języka niemieckiego.
Projekt został dofinansowany w ramach Programu Erasmus+. Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca, Komisja Europejska nie odpowiada za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.
Tekst i foto: T. Budzisz
Przeczytano: 543 razy. Wydrukuj|Poleć znajomemu|Do góry
Imieniny:
Adolfa i Tymona