Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkół CKR im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w Starym Lubiejewie::Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkół CKR im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w Starym Lubiejewie

Program POWER

19 czerwca 2017 19:39 | Program POWER

Zakończyła się grecka przygoda naszych uczniów!

 

 

 

fe.jpg

 

efs.jpg

 

 

 

 

Kucharze Europy 2016-1-PL01-KA102-025234

 kucharze_eu.jpg

 

Grupa młodzieży z naszej szkoły o profilu kształcenia technik żywienia i usług gastronomicznych zakończyła dwutygodniowe praktyki zawodowe w Grecji, w rejonie Riwiery Olimpijskiej. Staż odbył się w ramach projektu „Kucharze Europy”, organizowanego w ramach projektu systemowego „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”, realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, a współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (numer 2016-1-PL01-KA102-025234).

Organizatorem projektu była Fundacja Centrum Edukacji i Przedsiębiorczości Obywatelskiej, a greckim współorganizatorem LG FUTURE NEED LTD EVENTS PR AGENCY EXHIBITION LEARNING ACADEMY. Udział w dwutygodniowym stażu zagranicznym miał za zadanie ułatwić uczniom m.in. praktyczne wykorzystanie teoretycznej wiedzy zdobytej w trakcie nauki szkolnej, poznanie nowoczesnych standardów w europejskiej branży gastronomicznej, podniesienie kompetencji językowych w zakresie angielskiego oraz wsparcie rozwoju osobistego i zawodowego uczniów.

Grecja, jako kraj rozwinięty turystycznie oferuje możliwość zdobycia szerokiego zakresu umiejętności w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Uczestnicy stażu, przebywając w środowisku wielokulturowym posługiwali się językiem angielskim oraz doskonalili kompetencji zawodowe zgodnie z nowoczesnymi standardami europejskimi, dzięki czemu, mamy nadzieję, wzrosła konkurencyjność naszych młodych specjalistów na krajowym i europejskim rynku pracy. Już wkrótce wszyscy uczniowie otrzymają wydane w dwóch wersjach językowych (po angielsku i po polsku) europejskie certyfikaty Europass-Mobilność, które potwierdzają kwalifikacje zawodowe, podnoszą konkurencyjność ich posiadaczy na europejskim rynku pracy i stanowią cenną przepustkę do efektywnego poszukiwania pracy, a także certyfikaty ukończenia stażu zawodowego.

Dzięki udziałowi w stażu uczniowie zdobyli i podszkolili umiejętności w zakresie oceniania jakości żywności oraz jej przechowywania, sporządzania i ekspedycji potraw i napojów oraz planowania i realizacji usług gastronomicznych. Poznali funkcjonowanie obiektów gastronomicznych w odmiennym środowisku kulturowym, zasady współpracy w zespole międzynarodowym, przepisy BHP, techniki pracy i słownictwo branżowe, a także porównali warunki i zasady pracy z warunkami polskimi. W trakcie stażu rozwinęli kompetencje osobiste dotyczące umiejętności autoprezentacji, zdyscyplinowania, radzenia sobie ze stresem, czy odpowiedzialności za swoje decyzje.

W ramach programu kulturowego stażyści odwiedzili m.in. wpisane na Listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO, prawosławne klasztory w Meteorach, byli na rejsie statkiem na wyspę Skiathos, zwiedzili zamek San Panteleimon, a także mieli okazje porównać ceny i jakość lokalnych produktów spożywczych, testując je na miejscowym bazarze.

Mamy nadzieję, że uczestnictwo w projekcie przyczyni się w przyszłości do poprawy usług gastronomiczno-hotelarskich także w regionie Ostrowi Mazowieckiej!

EFCHARISTO!

 

Poniżej przytaczamy kilka opinii uczestników o odbytym stażu:

 „Właśnie ta otwartość Greków w stosunku do klienta będzie dla mnie jedną z najcenniejszych wartości jakich się tu nauczyłam, dzięki temu na pewno odniosę więcej korzyści zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym”

„Praktyki odbywałam zarówno na kuchni, jak i na sali restauracyjnej, nauczyłam się tam nowych technik gotowania i obsługi maszyn, przełamałam również barierę językową”

„Zajęcia praktyczne były w pełni zgodne z moimi oczekiwaniami, a nawet je przerosły. Miałam okazję „poznać” sprzęty i maszyny, które do tej pory widziałam tylko w książkach”

„Uważam, że Polacy powinni uczyć się od Greków umiejętności uprzejmości w stosunku do gości”

„Staż w Grecji pozwolił mi przełamać barierę językową, otworzył mi też oczy na to jak bardzo znajomość języków jest ważna w naszych czasach”

„Staż był bardzo ciekawym i pomocnym doświadczeniem, nauczył mnie wielu rzeczy przydatnych do zawodu, ale także prywatnego życia”

 „Taki wyjazd jest dużo lepszy niż praca na lekcji, nauczyłam się samodzielności, jak i pracy grupowej”

„Nauczyłem się tu tolerancji dla ludzi i dla innych tradycji”

 

fceo.png

Przeczytano: 316 razy. Wydrukuj|Do góry

Grecja 2 - 2017.

baner_stopka