Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkół CKR im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w Starym Lubiejewie::Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkół CKR im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w Starym Lubiejewie

Aktualności

06 października 2019 20:19 | Aktualności

"Złączyć się z Narodem" - klasy 1P4 i 2BT na filmie w Muzeum - Domu Rodziny Pileckich.

4 października uczniowie klas IP4 i IIBT pod opieką pań: B. Książek, A. Sobotki, A. Serowieckiej wyjechali do Muzeum Domu Rodziny Pileckich na film "Złączyć się z Narodem" . Film jest elementem kampanii społecznej „Złączyć się z Narodem” na rzecz pomocy Polakom w powrocie i zagospodarowaniu się w Ojczyźnie. Przedstawia niesamowite historie wysiedlenia Polaków na Wschód oraz realne życie Polaków mieszkających w Kazachstanie i tych, którzy zdecydowali się na powrót do Ojczyzny.

„Polacy zesłani z Kresów przez stalinowskie NKWD w dalekie kazachskie stepy, byli zmuszani do najcięższej niewolniczej pracy w sowieckich kołchozach i łagrach. Zabrano im wszystko: rodzinę, dobytek, wiarę, godność wysyłając w bydlęcych wagonach tysiące kilometrów - do miejsca „gdzie niebo łączy się z ziemią”. Potomkowie polskich zesłańców mieszkają tam do dziś.”

(Źródło: https://repatrianci.pl/s/13/kampania-spoleczna)

Po projekcji filmu odbyło się spotkanie z reżyserem, Jerzym Szkamrukiem oraz krótka dyskusja.

Celem poznawczym tak zorganizowanego wyjścia było zapoznanie się z historią repatriantów i uświadomienie, kim są polscy repatrianci i dlaczego starają się o powrót do kraju swych przodków.

 

Tekst i foto: A. Sobotka

Przeczytano: 347 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia:

baner_stopka