Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkół CKR im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w Starym Lubiejewie::Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkół CKR im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w Starym Lubiejewie

Aktualności

14 października 2018 21:00 | Aktualności

Konferencja naukowa "Dialog Pokoleń" w naszej szkole.

„Dialog pokoleń” to projekt realizowany przez Towarzystwo Kultury Języka w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych", ogłoszonego przez Narodowe Centrum Kultury. Celem projektu jest ocalanie od zapomnienia resztek gwary, która zachowała się jeszcze w języku najstarszych mieszkańców polskich wsi. Uczestniczą w nim uczniowie szkół średnich, gimnazjów, a wyjątkowo także szkół podstawowych z Podlasia, Suwalszczyzny, Mazowsza i Świętokrzyskiego. Pod kierunkiem nauczycieli polonistów odwiedzają starszych ludzi, którzy opowiadają, jak to bywało dawniej, jak pieczono chleb, jak urządzano wesela, a także jak wyglądała w ich dzieciństwie szkoła i w co najchętniej bawiły się dzieci przed prawie stu laty. Najcenniejsze okazują się zwykle opowieści własnych babć i dziadków. Czasami wnuki nawet nie wiedzą, ile ciekawych wspomnień kryje się w pamięci najbliższych im osób.

(cytat ze strony projektu)

 

Piąta już konferencja realizowana w ramach tego projektu odyła się w minione piątek i sobotę w naszej szkole. Jej współorganizatorami, poza Towarzystwem Kultury Języka, były instytucje:

  • Urząd Miasta w Ostrowi Mazowieckiej,
  • Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostrowi Mazowieckiej,
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie (koordynatorką w naszej szkole była nauczycielka języka polskiego, pani Jolanta Krawczyk).

Udział w konferencji wzięli naukowcy z różnych uczelni w Polsce oraz młodzież z terenu powiatu ostrowskiego.

Szczegółowe informacje i więcej zdjęć znajdziecie na szkolnym facebook'u pod linkami:

 

Dzień pierwszy konferencji "Dialog Pokoleń",

Dzień drugi konferencji "Dialog Pokoleń".

 

 

A. Sakowicz

Foto: A. Barchanowicz

 

 

 

Przeczytano: 270 razy. Wydrukuj|Do góry

Dialog Pokoleń 2018.

baner_stopka