Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkół CKR im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w Starym Lubiejewie::Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkół CKR im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w Starym Lubiejewie

Aktualności

28 lutego 2018 21:44 | Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Jednym z priorytetów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie jest wychowywanie uczniów w duchu patriotyzmu i szacunku do osób, które swoją heroiczną postawą w przeszłości wpłynęły na losy naszego kraju. Z tej okazji 28 lutego 2018 r. zorganizowano w szkole Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którego głównym punktem było zaproszenie Pana Ryszarda Ejchelkrauta- zasłużonego dokumentalisty historii Ziemi Ostrowskiej. Spotkanie to było żywą lekcją historii, opowiadającą o losach Żołnierzy Wyklętych, którzy tocząc walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR przeciwstawiali się sowietyzacji Polski. W spotkaniu z Panem Ryszardem Ejchelkrautem wzięli udział uczniowie z klas: IVBTa, IVBTb, IVPT, III BT, III PT, III EZ. Aby jeszcze bardziej podkreślić rangę tego wydarzenia i oddać należyty hołd Żołnierzom Wyklętym, wprowadzony został Poczet Sztandarowy Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w Starym Lubiejewie. Pan dyrektor Roman Malicki serdecznie powitał zebranych i wprowadził w tematykę spotkania, podkreślił, że Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych jest najmłodszym polskim świętem narodowym, które obchodzimy corocznie (począwszy od 2011 roku) dnia 1 marca. Następnie zaproszony gość opowiadał, w jaki sposób Żołnierze Wyklęci oddawali swoje życie w trakcie walk z komunizmem, w zamian za niepodległość Polski i wolność człowieka.

Idealnym dopełnieniem i uczczeniem pamięci Żołnierzy Wyklętych jest gazetka tematyczna, przygotowana przez Panią Annę Wierzbowską, Panią Marylę Król-Jankowską i Panią Klaudię Zawistowską. Uczniowie przed oficjalnymi obchodami tego symbolicznego dla antykomunistycznego podziemia dnia, mogli przypomnieć sobie sylwetki żołnierzy, o których wielokrotnie słyszeli na lekcjach historii, np. Inka-Danuta Siedzikówna, Łupaszka-Zygmunt Szendzielarz, Ludwik-Łukasz Ciepliński, Krysia-Aleksander Kulesza. Ponadto młodzież naszej szkoły, nauczyciele, pracownicy,  jak i przybywający do nas goście mogą obejrzeć wystawę książek „Żołnierze Wyklęci” przygotowaną przez Panią Alinę Sobotka. Ekspozycja składa się ze zbiorów szkolnej biblioteki oraz materiałów IPN.

 

K. Zawistowska

Foto: A. Barchanowicz

Przeczytano: 292 razy. Wydrukuj|Do góry

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2018.

baner_stopka