Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkół CKR im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w Starym Lubiejewie::Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkół CKR im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w Starym Lubiejewie

Aktualności

03 stycznia 2018 20:15 | Aktualności

Wycieczka do "Mlekovity" i spalarni odpadów w Bialymstoku.

28 grudnia odbyła się wycieczka zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej do Mlekovity w Wysokiem Mazowieckiem oraz do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku. W wycieczce brali udział zainteresowani tematyką OZE uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy, a także przedstawiciele Starostwa Powiatowego. W wycieczce tej brali też udział uczniowie naszej szkoły zainteresowani tą tematyką: Michał Gniazdowski i Dominik Wyszomirski i nauczyciel Roman Szwech. W mleczarni Mlekovita grupa zwiedziła nowoczesną oczyszczalnię ścieków, w której wytwarzany jest biogaz wykorzystywany do napędu silników z prądnicami. Dzięki temu zakład posiada własne źródło zasilania w prąd i ciepło. Następnie grupa udała się do magazynu wyrobów Mlekovity, gdzie mogła się zapoznać z bardzo bogatym asortymentem produktowym zakładu.

Następnym punktem wycieczki była jedna z najnowocześniejszych spalarni śmieci w Białymstoku. W spalarni spala się tylko te śmieci, które już się nie nadają do powtórnego przetworzenia. Dzięki zastosowaniu najnowszej generacji filtrów wszelkie pyły są wyłapywane, mieszane z cementem i składowane na placu. Grupa mogła zapoznać się z całym procesem od przyjazdu śmieciarki do składowania pyłu. Zaglądaliśmy także do pieca, w którym odbywa się spalanie. Dzięki procesowi spalania spalarnia produkuje prąd i ciepło, które wykorzystuje na własne potrzeby, a nadmiar prądu sprzedaje do sieci.

 

Warto obejrzeć film o tym nowoczesnym Zakladzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych.

 

 

 

Tekst i foto: R. Szwech

Przeczytano: 637 razy. Wydrukuj|Do góry

Wycieczka do Mlekovity.

baner_stopka