Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkół CKR im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w Starym Lubiejewie::Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkół CKR im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w Starym Lubiejewie

Aktualności

08 listopada 2017 21:17 | Aktualności

"Pilecki - Rotmistrz Przemilczany" - spektakl w reżyserii Sławomira Konarzewskiego.

Pan Sławomir Konarzewski, wraz z założoną przez siebie Ostrowską Grupą Teatralną "Rzeczpospolita Apostolska" od kilku lat przygotowują i wystawiają duże spektakle teatralne.

Ich najnowszym projektem jest spektakl o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, żołnierzu Armii Krajowej, więźniu i organizatorze ruchu oporu w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Próby odbywały się w naszj szkole, a przedstawienie miało miejsce w sali widowiskowej 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie. Były to właściwie dwa przedstawienia - w pierwszym, o godz. 11 uczestniczyli: dyrektor naszej szkoły, pan Roman Malicki, wicedyrektor, pani Monika Gniazdowska oraz piszący te słowa, w drugim, o godz. 14 na widowni zajęli miejsca uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunkami: paniami Marią Konarzewską, Barbarą Książek oraz Aliną Sobotka.

Premiera całości przedstawienia składającego się z 33 scen przewidziana jest na 19.09.2018 r., kiedy będziemy obchodzić 70. rocznicę śmierci Witolda Pileckiego.

Spektakl byl bardzo wzruszający, gra aktorów - porywająca. Gratulacje dla aktorów i reżysera!

Myślę, że treść i atmosferę spektaklu znakomicie zilustruje jedna z recenzji, napisana po występie Ostrowskiej Grupy Teatralnej w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie, o czym pisaliśmy na naszej stronie internetowej.

"Scenariusz widowiska powstał głównie na podstawie słynnego raportu rtm. W. Pileckiego. Obraz życia obozowego, jaki nam się ukazuje w raporcie i na scenie, jest nie tylko dowodem upadku cywilizacji, zezwierzęcenia rodzaju ludzkiego, ale jest też szczególnym hymnem sławiącym wielkość człowieka. Dowodzi, że nawet w skrajnych warunkach można zachować godność i elementarną przyzwoitość. Artyści przedstawiają sytuacje paradoksalne i wzajemnie się wykluczające.

Ostatnia, odegrana przez Ostrowską Grupę Teatralną scena opowiada o jednym dniu pobytu rotmistrza w obozie, choć wyrwana z kontekstu, wywarła na widzach wielkie wrażenie. Więźniowie należący do obozowej konspiracji, założonej przez Pileckiego w Auschwitz, duszą się dymem snującym się z pieców krematoryjnych i zapachem prochów ludzkich. Dym wprowadza więźniów w trans na pograniczu szaleństwa. Kilkakrotnie wznoszą supliki do Boga. - Święty Boże, święty mocny, święty a nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami. Chcą walki, pragną powstania. Proszą o pomoc, o zbombardowanie tego przeklętego miejsca na ziemi. Proszą daremnie. Ich ustami przedstawiony jest ogrom zbrodni, okrucieństwa i zezwierzęcenia oprawców. W tle słychać jęk obozowych syren i przeraźliwe ujadanie esesmańskich owczarków. Tak mógł wyglądać każdy dzień jedynego ochotnika do Auschwitz. Od przekroczenia obozowej bramy we wrześniu 1940 do Wielkanocy 1943 roku, gdy Pilecki zdecydował się na brawurową ucieczkę, było tych dni 947.

Rotmistrz Pilecki w sposób przejmujący zestawia sceny, czyniąc ze swojego raportu przejmujący i wiarygodny przekaz historyczny. W ten sposób powstał jeden z najbardziej niezwykłych dokumentów przeżyć obozowych z czasów II wojny światowej.

W obsadzie znaleźli się aktorzy-amatorzy, wykonujący na co dzień własne zawody i pracujący w zespole teatralnym społecznie. Narzucona sobie dyscyplina zespołowej pracy i towarzysząca jej pasja sprawiają, że aktorzy wcielają się w role z niezwykłą ekspresją, godną najlepszych doświadczeń teatru ludowego Jędrzeja Cierniaka. A oto oni: Jacek Stachacz (dyrektor Szkoły Publicznej w Komorowie, w sztuce jako W. Pilecki), Błażej Krzyżanowski (student), Janusz Świderski, Kazimierz Szostak (rolnik) i Tadeusz Trentowski (właściciel sklepu). Krzysztof Swaczyna (Dyrektor Szkoły Muzycznej), Piotr Trentowski (Dziennikarz Radia Nadzieja), Paweł Pecura (Pracownik Urzędu Miasta), Bogdan Rybiński (Opiekun floty pojazdów), Szymon Pych (Uczeń Szkoły Podstawowej).

Widowisko poprzedziła elegia o rotmistrzu Pileckim do słów Marka Bożykowskiego z muzyką Pawła Andruszkiewicza, zaśpiewana przez jego grupę."


A. Sakowicz

Foto: A. Barchanowicz


Przeczytano: 587 razy. Wydrukuj|Do góry

Pilecki Rotmistrz Przemilczany 2017.

baner_stopka