Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkół CKR im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w Starym Lubiejewie::Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkół CKR im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w Starym Lubiejewie

Aktualności

28 maja 2017 08:45 | Aktualności

Spektakl "Rotmistrz Pilecki - Ofiarowanie" w reżyserii Sławomira Konarzewskiego w Centralnej Bibliotece Rolniczej.

W Centralnej Bibliotece Rolniczej 19 maja Ostrowska Grupa Teatralna „ Rzeczpospolita Apostolska” przedstawiła  sceny z dramatu historycznego: „Rotmistrz Pilecki Ofiarowanie”.  W ramach promocji planowanego widowiska artyści przestawili 13 scen. 

 25 maja 2018 roku obchodzić będziemy 70 rocznicę śmierci Witolda Pileckiego. Ostrowska Grupa Teatralna Rzeczpospolita Apostolska pragnie w sposób godny  uczcić pamięć Witolda Pileckiego. Scenariusz widowiska został głównie oparty na podstawie. słynnego raportu rtm. Pileckiego. Niestety raport Pileckiego nie jest  znany w powszechnej świadomości narodowej. Jest to efektem tego,  że przez 50 lat od śmierci Pileckiego, skutecznie walczono z jego legendą, wymazując rotmistrza Pileckiego  z pamięci narodowej.   

Widowisko poprzedziła elegia o rotmistrzu Pileckim do słów Marka Bożykowskiego z muzyką Pawła Andruszkiewicza,  zaśpiewana przez jego grupę.

Artyści przedstawili złożony  i okrutny obraz życia obozowego nie pozbawiony jednak scen skrajnych .

Oto bowiem  obraz  życia obozowego, jaki nam się ukazuje w raporcie i na scenie , jest nie tylko dowodem upadku  cywilizacji,  zezwierzęcenia rodzaju ludzkiego, ale jest  też szczególnym  hymnem  sławiącym wielkość  człowieka. Dowodzi, że nawet w skrajnych warunkach  można zachować godność i elementarną  przyzwoitość. Artyści przedstawili  sytuacje paradoksalne i wzajemnie się wykluczające.  Mamy niebywałe okrucieństwo hitlerowskich katów.  Ale  jest też w raporcie inna strona Auschwitz. Czy można ją nazwać bardziej ludzką, normalną? Mamy obozową orkiestrę przygrywającą więźniom idących do komór gazowych serenadę Schuberta czy walca wiedeńskiego Straussa. Zdarzały się przypadki obozowych miłości: randki esesmanów z więźniarkami, więźniów z Niemkami w mundurach SS. Urządzano mecze piłki nożnej, walki bokserskie na blokach, wieczory artystyczne. Improwizowane zespoły, orkiestry, chodziły od bloku do bloku. Nastroje były wesołe.

Dodajmy też, że w obozowych barakach odprawiano  Msze Ś., świętowano Wigilie. W tym czasie każdego dnia w komorach gazowych uśmiercano ok. 4 tys. osób! Pilecki w sposób przejmujący zestawia opisane sceny, czyniąc ze swojego raportu przejmujący i wiarygodny przekaz historyczny. Powstał jeden z najbardziej niezwykłych dokumentów przeżyć obozowych czasów II wojny św.

Ostatnia odegrana  przez Ostrowską Grupę Teatralną scena, opowiada o jednym z dniu pobytu rotmistrza w obozie, choć wyrwana z kontekstu, wywarła wielkie wrażenie. Więźniowie należący do obozowej konspiracji, założonej przez Pileckiego w Auschwitz, duszą się dymem snującym się z pieców krematoryjnych i zapachem prochów ludzkich. Dym oświęcimskich pól wprowadza więźniów w trans na pograniczu szaleństwa. Kilkakrotnie wznoszą supliki do Boga. - Święty Boże, święty mocny, święty a nieśmiertelny, zmiłuj sie nad nami. Chcą walki, pragną powstania. Proszą o pomoc. O zbombardowanie tego przeklętego miejsca na ziemi. Proszą daremnie. Ich ustami jest przedstawiony ogrom zbrodni, okrucieństwa i zezwierzęcenia oprawców. W tle słychać jęk obozowych syren i przeraźliwe ujadanie esesmańskich owczarków. Tak mógł wyglądać każdy dzień jedynego ochotnika do Auschwitz.

Od przekroczenia obozowej bramy we wrześniu 1940 do Wielkanocy 1943 roku, gdy Pilecki zdecydował się na brawurową ucieczkę, było tych dni 947.

W obsadzie sceny znaleźli się aktorzy-amatorzy, wykonujący na co dzień własne zawody i traktujący pracę w zespole teatralnym po godzinach jako zajęcie społeczne. Narzucona sobie jednak dyscyplina zespołowej pracy i towarzysząca jej pasja sprawiają, że aktorzy wcielają się w role z niezwykłą ekspresją, godną najlepszych doświadczeń teatru ludowego Jędrzeja Cierniaka. A oto i oni: Jacek Stachacz  (dyrektor Szkoły Publicznej w Komorowie, w sztuce jako W. Pilecki), Błażej Krzyżanowski (student), Janusz Świderski, Kazimierz Szostak (rolnik) i Tadeusz Trentowski (właściciel sklepu). Krzysztof  Swaczyna (Dyrektor Szkoły Muzycznej), Piotr Trentowski (Dziennikarz Radia Nadzieja) Paweł Pecura (Pracownik Urzędu Miasta), Bogdan Rybiński, Szymon Pych (Uczeń Szkoły Podstawowej) Reżyserem sztuki oraz autorem scenariusza jest Sławomir Konarzewski, prezes Oddziału Regionalnego Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych w Ostrołęce, z siedzibą w Lubiejewie, gdzie w miejscowym Zespole Szkół CKR jest nauczycielem historii.

 

Źródło: Centralna Biblioteka Rolnicza

Przeczytano: 605 razy. Wydrukuj|Do góry

Spektakl "Rotmistrz Pilecki - Ofiarowanie" w CBR 2017.

baner_stopka