Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkół CKR im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w Starym Lubiejewie::Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkół CKR im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w Starym Lubiejewie

Aktualności

20 kwietnia 2017 20:34 | Aktualności

"Żonkile" - akcja społeczno - edukacyjna.

19 kwietnia 1943 roku w getcie warszawskim wybuchło powstanie.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz piąty zorganizowało akcję upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim. 19 kwietnia wolontariusze rozdawali papierowe żonkile - symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim.

 „Pamięć to życie” – przypomina Agnieszka Holland, ambasadorka piątej edycji akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”. W tym roku w promocję akcji włączyli się także: Anja Rubik, Małgorzata Kożuchowska, Agata Kulesza i Maciej Musiał. „Zgodziłam się wziąć udział w akcji Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, gdyż uważam, że jest to bardzo istotna kampania „ku pamięci”. Historia powinna nas uczyć i chronić przed popełnianiem tych samych błędów. Przypominać o tym, jak ważna jest demokracja, wolność, szacunek, równość i różnorodność narodowa, religijna, która wzbogaca nasz Świat” - przekonuje Anja Rubik. (http://www.polin.pl/pl/aktualnosci/2017/02/08/akcja-zonkile-2017)

W tym roku do akcji przyłączyła się też nasza szkoła. Uczennice z klasy IPT rozdawały żółte, papierowe żonkile, wykonane przez siebie.

Żonkil przypięty do ubrania 19 kwietnia to znak pamięci i szacunku. Nawiązuje do bukietu żółtych kwiatów, który ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim Marek Edelman dostawał od anonimowej osoby co roku w rocznicę zrywu.

Film o akcji "Żonkile":

 

 

A taki film oglądali uczniowie na lekcji:

 

 

Po filmie były gorące dyskusje.

Takie akcje uczą nie tylko historii, ale też tolerancji i wrażliwości.

 

 

Tekst i foto: A. Zając

 

Przeczytano: 678 razy. Wydrukuj|Do góry

Żonkile 2017.

baner_stopka