Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkół CKR im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w Starym Lubiejewie::Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkół CKR im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w Starym Lubiejewie

Aktualności

29 października 2016 09:31 | Aktualności

Na praktykach w Niemczech.

Od 17 do 28 października grupa 17 uczniów z klasy IIBT wraz z opiekunkami: Barbarą Książek i Małgorzatą Sówką realizowała program projektu pt. „Nowoczesne technologie uprawy roślin uwzględniające ochronę środowiska i bezpieczeństwo pracy”  zrealizowanym ze środków POWER w ramach programu Erasmus+.

Pobyt na praktykach w Nienburgu w Niemczech zakończył się. W piątek, 28 października odbyło się ostatnie spotkanie z naszym opiekunem ze strony DEULI – Rolfem Silingiem, który podziękował nam za zaangażowanie, życzył sukcesów na dalszym etapie kształcenia i rozdał certyfikaty potwierdzające zdobyte umiejętności i wiedzę.

A tematyka zajęć była bardzo obszerna. Uczniowie poznali nowoczesne maszyny i urządzenia do uprawy gleby, siewu, sadzenia i zbioru roślin okopowych. Uczyli się ich obsługi, dokonywali różnorodnych pomiarów, dobierali parametry pracy w zależności od rodzaju sprzętu i warunków polowych. Chłopaki poznali nowe techniki ochrony roślin z uwzględnieniem ochrony środowiska. Zajęcia odbywały się na halach warsztatowych DEULI, ale nie tylko. Istotnym elementem projektu były liczne wyjazdy do zakładów sprzętu rolniczego CLAAS, GRIMME i AMAZONE oraz wizyty u niemieckich gospodarzy. W zakładach uczniowie zapoznali się z organizacją produkcji, jaka występuje w niemieckich firmach. Mieli możliwość obserwacji toku produkcji, zastosowania nowoczesnych rozwiązań przy produkcji pojazdów i maszyn rolniczych, zespołów roboczych maszyn, urządzeń i całych nowoczesnych linii produkcyjnych. Tym razem również odwiedziliśmy naszego absolwenta Pawła Michalskiego, który pracuje w gospodarstwie specjalizującym się w produkcji ziemniaków na eksport, posiadającym własną biogazownię.

Ale nie tylko uczyliśmy sięUśmiech. Wieczorami wychodziliśmy na basen, którego zewnętrzna część z podgrzewaną wodą cieszyła się szczególną popularnością. Ponadto graliśmy w kręgle, jeździliśmy na gokartach, byliśmy w Hanowerze, w parku rozrywki HEIDE PARK w Soltau, na safari w SERENGETI PARK w Hodenhagen. Poza Hanowerem zwiedziliśmy także Bremę z browarnią piwa BECKS. Nikt nie narzekał na brak atrakcji i nudę.

Reasumując: ciekawy program + chętna do współpracy grupa + życzliwi opiekunowie = fantastyczny pobyt w miłej atmosferze. Oby realizacja kolejnych projektów była równie udanaUśmiech.Projekt został dofinansowany ze środków POWER na zasadach Programu Erasmus+. Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca.

 

Małgorzata Sówka

Foto: B. Książek, A. Hilarczuk, M. Sówka

Przeczytano: 1535 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia:

Praktyki Nienburg 10.2016

baner_stopka